Čiarový kód

Symbol čiarového kódu sa skladá z určitého počtu čiar a priľahlých medzier. Pred a za symbolom musí byť kľudová zóna - prázdne miesto určitej šírky bez akejkoľvek potlače. Symbol začína znakom štart, potom nasledujú vlastné dáta s prípadným kontrolným súčtom a na konci je znak stop.

Šírka čiar a medzier, ako aj ich počet, je daný špecifikáciou symboliky príslušného kódu. Termín "symbolika" sa používa na popis pravidiel, špecifikujúcich spôsob, akým sa kódujú dáta do čiar a medzier  čiarových kódov,. Je to niečo podobné, ako termín "jazyk". Ak komunikujú medzi sebou ľudia písanou alebo hovorenou rečou, môžu používať akýkoľvek jazyk za predpokladu, že ho obidve strany poznajú a dokážu ho používať. Rovnaká koncepcia je použitá pri čiarových kódoch.

Existujú dva základné typy symbolík čiarových kódov: súvislé a diskrétne. Diskrétne čiarové kódy začínajú čiarou, končia čiarou a medzi jednotlivými znakmi sa nachádza medziznaková medzera. Súvislé čiarové kódy začínajú čiarou, končia medzerou a nemajú medziznakové medzery. Ktorá symbolika sa v danej konkrétnej aplikácii použije, závisí na charaktere dát.

K najpoužívanejším symbolikám čiarových kódov patrí:

Code 39 a Code 39 Mod 43, U.P.C. A, UPC E0 a UPC E1, EAN 13 a EAN 8, Code 93. Interleaved 2/5 a Interleaved 2/5 Mod 10, Code 128, Codabar, MSI

Code 39 a Code 39 Mod 43

Code 39 bol vyvinutý ako prvá plne alfanumerická symbolika v roku 1974. Jedná sa o najčastejšie používanú symboliku čiarových kódov, lebo umožňuje zakódovať číslice, písmená a niektoré interpunkčné znaky. Code 39 je diskrétny, s premenlivou dĺžkou. Každý znak obsahuje 5 čiar a 4 medzery. Z týchto deviatich prvkov sú vždy 3 široké a 6 úzkych. Malé písmená nie sú podporované a sú na vstupe automaticky konvertované na veľké. Znak "hviezdička" je vyhradený pre znaky štart a stop. Code 39 Mod 43 obsahuje naviac kontrolný znak. Tento kontrolný znak sa vypočítava zo súčtu hodnôt všetkých znakov reťazce celočíselným delením modulo 43.

U.P.C. A

Universal Product Code - univerzálny kód výrobkov - (U.P.C.) bol úspešne zavádzaný v supermarketoch od roku 1973. Je navrhnutý z hľadiska jednoznačnej identifikácie výrobku a jeho výrobcu. Jeho symbolika je pevnej dĺžky, numerická, súvislá. Každý znak má 4 prvky. UPC verzia A sa používa k zakódovaniu 12-miestneho čísla. Prvá číslica je znak systému číslovania, ďalších 5 je identifikačné číslo výrobcu, ďalších 5 je číslo výrobku a posledná číslica je kontrolný znak.

U.P.C. E0 a U.P.C. E1

U.P.C E0 je variantou kódu UPC A s potlačením núl. Prvý znak tejto symboliky - znak systému číslovania - je vždy 0 (nula). Ostatné znaky majú rovnaký význam, ako u UPC A. Pre správne číslo výrobku platia nasledujúce štyri pravidlá:

  1. Ak sú posledné 3 číslice v čísle výrobcu 000, 100 nebo 200, sú platné čísla výrobku 00000 až 00999.
  2. Ak sú posledné 3 číslice v čísle výrobcu 300, 400, 500, 600, 700, 800 alebo 900, sú platné čísla výrobku 00000 až 00099.
  3. Ak sú posledné 2 číslice v čísle výrobcu 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 alebo 90, sú platné čísla výrobku 00000 až 00009.
  4. Ak číslo výrobcu nekončí nulou, sú platné čísla výrobku 00005 až 00009.

U.P.C. E1 je numerický kód pevnej dĺžky a jeho typické použitie je pre tovar v regáloch v maloobchode. Dĺžka vstupného reťazca je 6 číslic.

EAN 13 a EAN 8

European Article Numbering (EAN) je nadstavbou U.P.C. Snímače EAN dokážu dekódovať U.P.C., opačne to ale nemusí platiť. EAN má dve verzie: EAN 13 a EAN 8. Obidve sú numerické, pevnej dĺžky. EAN 13 kóduje 13 číslic, EAN 8 kóduje 8 číslic. Správu kódu EAN na európskom teritóriu zabezpečuje nekomerčná organizácia EAN so sídlom v Belgicku. Jej dobrovoľnými členmi sú národné komisie EAN všetkých európskych krajín. Slovenská republika má pridelený kód 858.
EAN je medzinárodný štandardný numerický kód, používaný v maloobchode a veľkoobchode na označovanie výrobkov, ale taktiež pre číslovanie kníh a časopisov ISSN a ISBN. Variantu kódu EAN 13 (tzv. add on kód), sa používa predovšetkým na označovanie periodických tlačovín ISSN. EAN8 je špeciálny variant kódu združenia EAN používaný v maloobchode na označovanie malých výrobkov, na ktorých sa nedá uplatniť kód EAN 13.

Code 93

Code 93 je alfanumerická symbolika premenlivej dĺžky, súvislá. Kóduje všetkých 128 znakov ASCII. Z nich 43 zodpovedá znakovej sade Code 39, ďalšie 4 znaky sa používajú ako riadiace znaky pri kódovaní úplnej znakovej sady ASCII do rozšíreného módu Code 93. Každý znak je zakódovaný pomocou 9 modulov, zložených do 3 čiar a 3 medzier . Šírka každej čiary a medzery môže byť 1, 2, 3, alebo 4 moduly.

Interleaved 2/5 a Interleaved 2/5 Mod 10

Interleaved 2/5 je samoopravný numerický kód, používaný predovšetkým v priemyselných a maloobchodných aplikáciách na značenie prepravných obalov distribučných jednotiek. Táto symbolika páruje dohromady vždy dva znaky, prvý kóduje do 5 čiar a druhý znak z páru do 5 medzier  medzi čiarami prvého znaku. Inak povedané všetky znaky na nepárnych pozíciách sú kódované do čiar a všetky znaky na párnych pozíciách sú kódované do medzier . Dve z 5 čiar sú široké a rovnako tak sú široké 2 z 5 medzier . Odtiaľ tiež pochádza meno kódu. Celý symbol čiarového kódu Interleaved 2/5 pozostáva zo znaku štart (dve úzke čiary a dve úzke medzery), dátových znakov a znaku stop (široká čiara, úzka medzera a úzka čiara). Na zakódovanie informácie je potrebný párny počet znakov. V prípade nepárneho počtu znakov sa voľné miesto obsadí kontrolným znakom, alebo sa použije úvodná nula. Štruktúra symbolu Interleaved 2/5 Mod 10 je rovnaká, obsahuje ale naviac kontrolný znak. Tento sa vypočíta zo súčtu hodnôt všetkých dátových znakov symbolu celočíselným delením modulo 10.

Code 128

Code 128 je alfanumerická symbolika premenlivej dĺžky, súvislá. Znaky pozostávajú z 3 čiar a 3 medzier  tak, že celková šírka znaku je 11 modulov. Čiary a medzery môžu mať šírku 1, 2, 3, alebo 4 moduly. Code 128 B je taktiež alfanumerický kód, ktorý podporuje veľké aj malé písmena. Naviac má 4 riadiace kódy FNC1 až FNC4. Code 128 C je iba numerický čiarový kód s dĺžkou 19 znakov, začína znakom FNC1 a obsahuje kontrolnú číslicu modulo 10. Tento univerzálny alfanumerický kód používaný prevažne v technike a farmácii.

Codabar

Codabar je diskrétný samoopravný kód premenlivej dĺžky. Každý znak je reprezentovaný samostatnou skupinou 4 čiar a 3 priľahlých medzier . Znaková sada Codabar zahŕňa 16 znakov: číslice 0 až 9 a špeciálne znaky: $, :, /, ., +, -. Používajú sa 4 rôzne znaky štart/stop (a, b, c, d) zložené z jednej čiary a dvoch medzier. Tento numerický kód obsahujúci špeciálne znaky s premenlivou dĺžkou, je používaný v rôznych technických aplikáciách. Používajú ho napríklad fotolaboratóriá.

MSI

MSI je iba numerická symbolika premenlivej dĺžky. Jej obvyklé použitie je na cenových etiketách regálového tovaru v maloobchode. Tento čiarový kód má vždy na konci kontrolný súčet modulo 10. Pred neho je možné vložiť ďalší kontrolný znak modulo 10 alebo modulo 11. Podľa toho sa kód označuje ako MSI+10, MSI+10+10, MSI+11+10.

Príklady čiarových kódov