Ctrl+Alt+Delete alebo Päť minút programovania, ktoré pohli svetom

David Bradley. 55-ročný chlapík by mohol byť na prvý pohľad „bežným“ dlhoročným programátorom amerického IT gigantu IBM. Firme zvanej aj „veľká modrá“ sa upísal na skoro tri desaťročia. No všetko je celkom inak. S jeho menom sa totiž spája kombinácia kláves, ktorá si svoje pevné miesto našla nielen v príručkách, odborných poradcoch, ale aj vtipoch. Je ňou klávesová skratka `Ctrl+Alt+Delete`.  

„Opičí trojhmat“ za päť minút
Niekedy stačí len chvíľa a človek môže vytvoriť legendu. Podobne tomu bolo aj v prípade kombinácie kláves Ctrl+Alt+Delete, ktoré ovplyvnili a ovplyvňujú užívateľov PC po celom svete už dve dekády. David BradleyDavidovi Bradleymu totiž naprogramovanie zdrojového kódu trvalo len päť minút.

„Nešlo o udalosť hodnú zapamätania,“ tvrdil v dávnejšom rozhovore pre The Adviser dnes slávny programátor o dni v roku 1980, kedy vznikla kombinácia.

Pôvodná myšlienka vznikla už pri zrode dnešných osobných počítačov - z potreby resetovať počítače PC bez toho, aby ich bolo nutné fyzicky vypnúť, čo pri práci otravovalo aj samotného Bradleyho. Preto sa začal zamýšľať nad tým, ako reštartovať počítač pomocou klávesnice. Nechcel však pritom použiť jediný kláves, čo by mohlo spôsobiť reštartovanie PC omylom.

Bradley si vybral klávesy Control a Alt kvôli tomu, že potreboval na korektné vykonanie operácie dva klávesy shift, a delete vybral z čisto prozaického hľadiska – pretože bol na druhej strane klávesnice. Tým v podstate vylúčil, aby bola kombinácia aktivovaná zo strany užívateľa omylom. A tak vznikol familárne zvaný „opičí trojhmat“.

Softvérový gigant rýchlo adoptoval control-alt-delete, čím aj dnešným užívateľom umožnil ukončiť beh programov (cez Správcu úloh) alebo reštart celého systému. Kombináciu však používame i pri odhlasovaní a prihlasovaní sa do systému. Microsoft tak nie je autorom uvedenej skratky, aj keď práve v súvislosti s jeho produktmi sa najviac skloňuje.

Z Bradleyho vyjadrení sa však zdá, že ho trošku mrzí, že sa pozabudlo na jeho ďalšie programátorské činy. Tie zostali v tieni skratkovej kombinácie.

„Vôbec som netušil, že sa zo mňa stane ikona. Spravil som oveľa viac vecí než Ctrl+Alt+Delete, no stal som sa slávnym len vďaka tejto jedinej.“

Bradley: Preslávil ju Bill Gates
David Bradley si však myslí, že legendárnu kombináciu síce vymyslel on, ale hlavnú zásluhu na jej preslávení nesie šéf Microsoftu, Bill Gates. Aspoň tak to vyplynulo z jeho slov pri rozhovore zverejnenom tlačovou agentúrou AP.

„Síce som kombináciu vynašiel, no preslávil ju Bill Gates,“ poznamenal Bradley pri príležitosti osláv 20. výročia IBM PC, kde sa zúčastnil panelovej diskusie spoločne s Gatesom a ďalšími osobnosťami sveta IT.

Gates sa vtedy podľa AP nezasmial, pretože kombinácia sa často používa vtedy, ak spadnú programy alebo celý operačný systém. Veľký podiel na pádoch nesie práve Windows.

Jeho kancelária je plná spomienkových predmetov na slávne časy v IBM. Údajne má dokonca odložené všetky kreslené vtipy súvisiace s Ctrl+Alt+Delete.