História čaju

Z historického hľadiska je čaj starý takmer 5000 rokov a podľa legendy bol objavený v roku 2737 pred naším letopočtom čínskym cisárom, keď raz vietor náhodne prifúkol nejaké čajové listy do hrnca s vriacou vodou. V sedemnástom storočí sa čaj stal populárnym po celej Európe a v amerických kolóniách. Od čias kolónií hral práve čaj dôležitú úlohu v americkej kultúre a zvykoch. Dnes sa už aj americké školopovinné deti učia o známom "bostonskom pití čaju", ktorý bol protestom proti britskej dani z čaju a jednou z akcií, ktoré viedli k revolúcii. Až v dvadsiatom storočí sa však vyskytli dva základné príspevky Američanov k čajovému priemyslu. V roku 1904 bol na svetovej výstave v St. Louis objavený ľadový čaj a v roku 1908 vyvinul Thomas Sullivan z New Yorku koncept čaju vo vrecúšku.

Čaj sa delí na tri základné typy: čierny, zelený a „oolong“. 90% čaju konzumovaného v USA je čierny čaj, ktorý je plne okysličený alebo kvasený a má veľmi silnú chuť. Medzi populárne čierne čaje sa zaraďujú: English Breakfast (čaj zmiešaný s mliekom), Darjeeling (druh himalájskeho čaju s kvetinovou kyticou, vhodný k obedu) a Orange Pekoe (druh cejlónskeho čaju, ktorý je najrozšírenejšie konzumovaným druhom čaju).

Zelený čaj vynecháva okysličovací krok. Má jemnejšiu, lahodnejšiu chuť a je svetlo zelenej/zlatej farby. Zelený čaj, základná plodina Orientu, si získava popularitu v USA, sčasti kvôli najnovším vedeckým štúdiám, podľa ktorých pitie zeleného čaju znižuje nebezpečenstvo rakoviny.

Čaj oolong, populárny najmä v Číne, je sčasti okysličený a je to niečo medzi zeleným a čiernym čajom, čo sa týka farby aj chuti.

Kým ochutené čaje sa vyvinuli z týchto troch základných čajov, bylinkové čaje neobsahujú žiadne skutočné čajové listy. Bylinkové a lekárske čaje sa vyrábajú z kvetov, lesných plodov, bobúľ, šupiek, zo semienok, z listov a korienkov veľkého množstva rôznych rastlín.