Perte bez pracieho prášku

prackaJedna juhokórejská firma prišla na trh s revolučným nápadom: skonštruovala práčku, ktorá nepotrebuje prášok na pranie na to, aby vám dočista vyprala šatstvo. Výrobcovia pracích práškov sa môžu začať strachovať o svoj biznis.

Práčka sa volá Midas a očakáva sa od nej, že vo svete prania spôsobí revolúciu. Na to, aby vám dočista vyprala košele či spodnú bielizeň vôbec nepotrebuje prací prášok. Zákazníci v kórejskej metropole si novinku pozerajú s netajeným záujmom a zvedavosťou.

„Keď používate prací prášok, musíte chvíľu bielizeň namáčať, a to nie je dobré pre pokožku. Ale ak nemusíte používať prací prášok, nemáte sa čoho obávať. A navyše ušetríte čas!“

Nie je v tom alchýmia ani iný háčik – Kórejčanom sa skrátka podarilo uviesť do života inú technológiu prania.

„Pračka Midas má lepšie čistiace účinky než bežné pračky používajúce prací prášok,“ predstavuje novinku vedúci výskumu v Daewoo Electronics Kang Su-Hiang. „A navyše, ďalšie body v prospech Midasu predstavuje životné prostredie, ďalej osobná hygiena a je to takisto dobré pre textil. To sú nesporné výhody.“

Tajomstvo je ukryté v malom elektrolytickom zariadení nainštalovanom vovnútri práčky. Mení bežnú vodu z vodovodného kohútika prostredníctvom katalyzátora na ionizovanú. Ióny potom likvidujú znečistenie a dokonca odstraňujú zo šiat aj baktérie. Toto konštruktérov Midasu oprávňuje tvrdiť, že ich vynález operie šatstvo o 15 až 20 percent čistejšie než bežné konvenčné práčky.

V teste dali konštruktéri pred kamerami oprať rovnako znečistenú košeľu do bežnej práčky a do Midasu. Obe košele vyšli z bubnov snehovobiele: jedna práčka však na tento výkon nepotrebovala prací prášok. Elektrolytická práčka navyše znižuje spotrebu vody až o polovicu v závislosti od typu textílie.

Voda, ktorú práčky vypúšťali, sa líšila: v prípade Midasu bola na pohľad čistá, prací prášok u konkurencie vodu zakalil.

Midas bol zatiaľ patentovaný v Spojených štátoch a v 60 krajinách sveta zatiaľ čaká na potvrdenie.

„Uchádzame sa o medzinárodný patent pre našu pračku,“ hovorí Kang Su-Hiang. „Záujem o spoluprácu predstavili General Electronics ako aj ďalšie americké firmy, máme záujemcov aj z Japonska.“

Za vývojom tejto práčky stojí 5 rokov sústredenej práce a investície vo výške 16 miliónov dolárov. Čo sa týka predajnej ceny, v Soule ju predávajú v prepočte za 50 tisíc korún. Je to síce viac, ako stojí normálna práčka, ale investícia sa vám vráti na ušetrenom pracom prášku.