Slovník GSM

Slovník GSM


ACSE (asynchrónny režim prenosu)
Entita protokolu, ktorá vytvára časť aplikačnej hladiny. Poskytuje všeobecnú funkciu vytvorenia a zmazania logického spojenia medzi dvomi aplikačnými entitami.

Asynchronus transfer mode (ATM)
Vysokorýchlostná, spojením orientovaná a multiplexová technológia, využívajúca 53 byte bunky (cell) - 5 byte hlavička (header), 48 byte informačná časť (payload), umožňujúca simultánny prenos rôzneho typu dát vrátane hlasu a videa.
ATM môže byť logicky popisané v troch rovinách:
· užívateľská - definuje rozhranie medzi protokolom, napríklad IP a ATM;
· rovina riadenia koordinuje jednotlivé úrovne ATM;
· kontrolná - koordinuje signalizáciu a vytváranie a ukončenie virtuálnych spojení.

American Source Code for Information Interchange (ASCII)
americký zdrojový kód pre výmenu informácií - dohodnutá tabuľka znakov používaná na počítačoch PC. Každý znak má svoje číslo od 0 po 255. Veškeré dáta v počítači sú reprezentované 8-bitovými číslami, ASCII znaky teda slúžia na reprezentáciu týchto čísel. Ak si čítate textový súbor, to, čo vidíte ako písmená, sú vlastne ASCII znaky. Napríklad číslu 65 zodpovedá ASCII znak "A", číslu 66 "B" atď.

ATM adaptation layer (AAL)
Sada štandardných protokolov (obrázok 1), ktoré zabezpečujú preklad od najvyššej úrovne užívateľského protokolu až po formát, ktorý može byť obsiahnutý ATM bunkou a na mieste doručenia opäť zregenerovaný. Každá AAL obsahuje dve podúrovne - segmentačnú a regeneračnú (SAR-segmentation and reassembly) a konvergentnú subrovinu (CS-convergent sublayer). Každá podrovina obsluhuje len čiastkové triedy prevádzky charakterizované oneskorením a povolenou hodnotou "stratených" buniek (cell loss).
obrázok 1


AAL 1,AAL 2, AAL 3/4, ALL 5
AAL 1 - adresuje CBR (constant bit rate) prevádzku ako digitalizovaný hlas alebo video. Využíva sa pre triedy prevádzok citlivých na obe charakteristiky - oneskorenie, strácanie buniek alebo na emuláciu klasických prenajatých vedení.
AAL 2 - je adresovaná pre časovo závislú prevádzku - VBR (variable bit rate), ako napríklad paketizovaný hlas. Umožňuje prenos ATM buniek ešte predtým ako sú celé naplnené a prispôsobiť sa časovým požiadavkám aplikácie.
AAL 3/4 - je určená pre "nárazovú" prevádzku, ako sú napríklad chybové správy alebo na prevádzku typu prenosu súborov z LAN prostredí. AAL 3/4 nie je závislá od oneskorení, ale nepovoľuje žiadne straty buniek. Vykonáva kontrolu chybovosti každej bunky a využíva sofistické metódy kontroly, ktoré však uberajú 4 byte z každých 48 byte informačnej časti. AAL 3/4 umožňuje multiplexing ATM buniek.
ALL 5 - je adresovaná pre "nárazovú" LAN prevádzku. Je tiež známa ako SEAL (simple and efficient adaptation layer). Využíva klasickú 5 byte hlavičku a nepodporuje multiplexing ATM buniek.

ATM adress
Jej dĺžka je 20 byte a určená je pre adresné plány aj veľmi veľkých ATM sietí. Je hierarchicky štruktúrovaná so skladbou veľmi blízkou telefónnym sieťam - predvoľba oblasti + číslo.
ATM adresa, ako zdrojová tak cieľová, nie je obsiahnutá v každej bunke, ale využíva sa len pri zostavovaní virtuálnej cesty a identifikácie virtuálneho kanálu (VPI/VCI). Je to výrazný rozdiel oproti niektorým LAN prevádzkam, ako IP alebo IPX, kde každý rámec prenáša svoju adresnú informáciu.

ATM API (aplication program interface)
Hoci až dosiaľ neexistuje štandard pre ATM API, okrem niekoľkých privátnych riešení, ATM Fórum pracuje na API, ktoré umožní aplikačným vývojárom využiť všetky výhody jednotlivých tried služieb ATM, ako aj výhody efektívného riadenia prevádzky.

ATM CSU/DSU (chanel/data service unit)
Segmentácia ATM kompatibilných informácií, napr. DXI (data exchange interface) rámce generované routerom, do ATM buniek a potom ich zregenerovanie na mieste doručenia.

ATM Fórum
Organizácia zaoberajúca sa vývojom a štandardizáciou ATM. Založená bola v roku 1991 a jej zakládajúcimi členmi sa stali Adaptiv Corp. (Redwood City, California), Cisco Systems Inc. (San Jose, California), Northern Telecom Ltd. (Mississauga, Ontario) a Sprint Corp. (Kansas City, Montana). V súčastnosti združuje ATM Fórum viac ako 600 výrobcov, prevádzkovateľov sieťových služieb a užívateľov.

ATM layer (rovina)
Rovina zabezpečujúca väčšinu výkonných a smerovacích (routing) aktivít ATM modelu, ako je vytváranie ATM hlavičky (header), multiplexing/demultiplexing buniek, smerovanie buniek s využitím VPI/VCI, identifikácia typu payloadu, špecifikácia triedy služby, riadenie toku dát a prideľovanie priorít službám.

ATM primitives
Existuje množstvo systémových volaní a navzájom prislúchajúcich parametrov medzi susediacimi rovinami ATM modelu. Napríklad ATM AAL požadujúca partikulárnu triedu služby (CBR, ABR...) musí poslať požiadavku na službu alebo service data unit (SDU) ATM rovine siete.

Audio/visual multimedia services (AMS)
Špecifikuje požiadavky služieb a definuje API rozhranie pre služby broadcast videa, videokonferencií a multimediálnej prevádzky.
AMS bolo vyvinuté pracovnou skupinou ATM Forum's Service Aspects and Application (SAA). Jednou z najdôležitejších otázok, ktorou sa SAA zaoberá je prenos MPEG-2 aplikácií ATM sieťami.

Available bit rate (ABR)
Trieda služby, v ktorej sa ATM sieť "snaží" ponúknuť aplikácii požadovanú bitovú rýchlosť. ABR patrí medzi techniky riadenia prevádzky, ktoré dynamicky využívajú potreby aplikácie v protiklade s inými ATM triedami služieb. Ide o tzv. "rate-based" riadenie toku dát. ABR negarantuje doručenie prenášaných informácií, koncové stanice však spätne oboznamuje s preťaženiami v rámci siete.

Blokovanie hovorov
Blokovanie odchádzajúcich hovorov - v prípade, že svoj mobilný telefón nepoužíva len používateľ, ale aj iná osoba, môže používateľ obmedziť jeho používanie len na prichádzajúce hovory a odchádzajúce hovory si môže zablokovať .
Blokovanie medzinárodných hovorov - podľa kontraktu na požiadanie používateľa môže prevádzkovateľ zablokovať, resp. povoliť medzinárodné hovory.
Blokovanie hovorov v SR - možnosť blokovania prichádzajúcich a odchádzajúcich hovorov na území SR.
Blokovanie hovorov v zahraničí - možnosť blokovania hovorov v SR aj v zahraničí v prípade, že používateľ používa mobilný telefón v sieti zahraničného prevádzkovateľa (vzťahuje sa len na GSM telefóny).

Bandwidth - šírka pásma
Frekvenčný rozsah medzi najnižšou a najvyššou frekvenciou, ktorá prechádza cez komponent, obvod alebo systém s prípustným tlmením. Inak povedané - šírka pásma je rozdiel medzi najvyššou a najnižšou sínusovou frekvenciou signálov, ktoré sa môžu prenášať cez prenosové vedenie alebo sieť. Meria sa v hertzoch (Hz) a taktiež definuje maximálnu kapacitu prenášaných informácií vedenia alebo siete.

Bridge - mostík
Zariadenie používané na spojenie dvoch homogénnych miestnych podsieti, čo sú dve podsiete využívajúce rovnaké metódy riadenia fyzického a médiového prístupu.

Broadband Integrated Services Digital Network (B-ISDN)
Sieťová technológia vyvinutá pre multimediálne siete. Existujú dve prenosové schémy: STM (synchronus transfer mode) a ATM.

Broadband Inter - Carrier Ineterface (BICI)
Rozhranie medzi sieťami jednotlivých prevádzkovateľov podobné PNNI (private network-to-network interface).

CLIP (Calling Line Identification Presentation) - identifikácia volajúceho účastníka
CLIP zabezpečí, že volaný účastník vidí na svojom MT telefónne číslo volajúceho účastníka v čase vyzváňania. V prípade, že ste si predtým číslo volajúceho spolu s jeho menom uložili do pamäti na SIM karte, potom sa zobrazí priamo meno volajúceho.

CLIR (Calling Line Identification Restric) - obmedzenie identifikácie volajúceho účastníka
CLIR zabezpečí, že volajúci účastník obmedzí zobrazenie svojho telefónneho čísla MT volaného účastníka v čase vyzváňania, čím ostáva v anonymite. Volaný účastník obdrží informáciu, že identifikácia nie je dostupná v dôsledku obmedzenia za podmienky, že tento má povolenú identifikáciu volajúceho účastníka a obmedzenie bolo aplikované.

CCITT (Consultative Committee for International Telephone and Telegraph)
Organizácia, ktorá zodpovedá za definovanie medzinárodných odporučení pre hlasovú a dátovú komunikáciu. Vytvára štandardy, ktorého doporučeniami sa riadia viac v Európe ako v Severnej Amerike.

Cell (bunka)
ATM bunka obsahuje 53 bytov alebo oktetov (obrázok 2). 5 bytov vytvára hlavičku (header) bunky, zvyšných 48 informačnú časť - payload.
obrázok 2

Cell delay variation (CDV)
Udáva prípustnú hodnotu oneskorenia medzi jednotlivými bunkami. Vyjadrená je zlomkami sekundy. Pri emulácii fyzických okruhov hodnoty CDV umožňujú sieti určiť, či sú bunky prenášané príliš rýchlo alebo pomaly.

Cell - loss priority (CLP) field
Prioritný bit, ktorý je súčasťou hlavičky bunky. Nastavenie tohto bitu informuje sieť, že v prípade potreby môže byť bunka sieťou odmietnutá.

Cell interval variation (CIV)
Je ponímaný ako "Jitter", pričom hodnota CIV určuje konzistentnosť dopravy buniek na miesto určenia. Špecifikovaný je zdrojovou aplikáciou a jeho hodnota by sa v čase mala meniť iba minimálne. Pre constant bit rate (CBR) typ prevádzky by hodnota CIV v mieste zdroja aj v mieste doručenia mala mať rovnaké hodnoty. Ak vykazuje konštantnú hodnotu, latencia ATM zariadení a tiež siete (známa tiež ako oneskorenie) nemá vplyv na hodnotu CIV. Rozkmit hodnoty CIV môže priamo ovplyvniť kvalitu služieb ako hlas alebo video.

Cell multiplexing/demultiplexing
Funkcia ATM roviny, ktorá zoskupuje bunky prislúchajúce rozdielnym virtuálnym "cestám" alebo okruhom a doručuje ich k cieľovému switchu, kde sú opäť demultiplexované a smerované k cieľovej stanici.

CIR (Committed Information Rate)
Parameter určujúci maximálne množstvo dát, pre ktoré sieť garantuje, že budú prenesené. Okamžité množstvo prenášaných dát môže dosiahnuť prístupovú rýchlosť.

Common part convergence sublayer (CPCS)
Časť konvergenčnej subroviny AAL, ktorá je spoločná nezávisle od typu prevádzky.

Congestion control
Mechanizmus kontroly toku dát zabezpečujúci ATM switche a koncové zariadenia pred preťažením a stratou informácií. ATM definuje niekoľko jednoduchých schém, ako napr. GFC (generic flow control) a CLP bit v hlavičke bunky alebo EFCI (explicit forward congestion indicator) bit v PTI (payload type identifier). V prípadoch rozľahlých ATM sietí nesúcich prevádzku rôznych typov služieb ATM fórum pripravuje inteligentnejšie tzv. "rate-based" princípy riadenia.

Connection admission control (CAC)
Dva mechanizmy vytvárania virtuálnych okruhov. V jednom prípade si spojenie vyhradzuje využívanie zdrojov viac ako je povolený limit, pričom ostatné nemôžu dosiahnuť povolené maximum. V druhom prípade sa spojenie vytvára s garantovaným maximálnym limitom, pričom ďalšie sa len jednoducho pridávajú špecifikovaním akceptovateľných parametrov prevádzky.

Connectionless communications
Forma prepínania buniek alebo multiplexingu paketov, ktorá identifikuje jednotlivé kanály na základe globálnych adries. Nemusí využívať vopred definované virtuálne okruhy.

Connection-oriented communications
Forma prepínania buniek alebo multiplexingu paketov charakteristická separátnymi virtuálnymi spojeniami na základe identifikátorov virtuálnych okruhov. ATM je connection-oriented technológia.

Constant bit rate (CBR)
Informácia v digitálnej forme, ako napr. video alebo digitalizovaný hlas, ktorá musí byť v tvare kontinuálneho bitového reťazca. CBR prevádzka si vyžaduje garancie priepustnosti a požadovaných úrovní tried služby.

Convergence sublayer (CS)
Časť AAL roviny, ktorá spracováva informáciu v spoločnom formáte - convergence sublayer protocol data unit (CS-PDU) - predtým ako je segmentovaná do formátu buniek. Vracia ich do pôvodného tvaru potom, čo sú opäť zregenerované v mieste doručenia. V cieľovom switchi je ATM bunka zregenerovaná v SAR rovine ďalej postúpená konvergenčnej subrovine v tvare CS-PDU. Konvergenčná subrovina následne konvertuje PDU do tvaru v akom bol originál.

Convergence sublayer protocol data unit (CS-PDU)
Informácia vo forme PDU zodpovedajúca špecifikáciám ATM konvergenčnej subroviny a pripravená na segmentáciu do ATM bunky.

CUG (Closed User Grup) - uzavretá užívateľská skupina
Skupina, ktorá môže vysielať a prijímať dáta len medzi členmi skupinu. Uzavretá používateľská skupina definuje skupinu používateľov. CUG poskytuje zvýšenú ochranu členom skupiny tým, že zamedzuje prístup iným používateľom siete, ktorí nie sú v danej skupine zadefinovaní. Môže byť národný aj medzinárodný.

Customer network management (CNM)
Umožňuje užívateľom verejných ATM sietí monitorovať ich časť fyzických okruhov. Uznesenie v rámci ATM fóra hovorí o tom, že CNM bude poskytovať užívateľom možnosti monitoringu fyzických portov, virtuálnych okruhov a ciest, užívateľských parametrov a kvality parametrov služieb.

Cyclic redundancy check (CRC)
Matematický algoritmus kontroly doručovaných dát podľa ich aktuálneho obsahu.

Data Exchange Interface (DXI)
Definuje formát prenášaných dát konvergenčnou subrovinou ATM (CS-PDU) medzi routerom a CSU/DSU alebo inými zariadeniami s ATM SAR vlastnosťami.

Dátový prenos
Dátový prenos umožňuje posielanie údajov dvomi alebo viacerými počítačmi cez sieť Euro Tel GSM maximálnou rýchlosťou 9600 bit/s. Prenosy dát prostredníctvom siete EuroTel GSM sa všeobecne rozdeľujú do troch základných skupín: Dátové súbory, Internet a E - mail. Vybavenie potrebné na prenos dát :
- GSM telefón s možnosťou dátového prenosu aktivovaná SIM karta s telefónnym číslom na dátový prenos
- počítač s PCMCIA slotom typu II a celulárnou PC kartou s prepojovacím káblom alebo IR portom
-  užívateľský program umožňujúci prenos dát, napr. Nokia Mobiline, WinComm a iné.

Dátové číslo
Aktiváciou služby Dátové číslo Vám sprístupnime číslo dátového prenosu čím získate možnosť obojstranného dátového prenosu, ktorý Vám umožňuje posielanie údajov medzi dvomi alebo viacerými počítačmi cez sieť EuroTel GSM.

Vybavenie potrebné na prenos dát :
- GSM telefón s možnosťou prenosu dát
- aktivovaná SIM karta s telefónnym číslom na dátový prenos
- počítač s PCMCIA slotom typu II a celulárnou PC kartou s prepojovacím káblom alebo IR portom
- používateľský program umožňujúci prenos dát, napr. Nokia Mobiline, WinComm a iné.

DCC (Data country code)
Kód krajiny. Prvé tri číslice DNIC. DCC je pridelené Medzinárodnou telekomunikačnou úniou (ITU - Internetional Telecommunication Union).

DCE - zariadenie dátovej komunikácie, tiež ukončujúce dátové zariadenie
Zariadenie, ktoré poskytuje funkcie potrebné na vytvorenie, udržiavania a ukončenie spojenia a ktoré poskytuje konverziu signálu potrebnú pre komunikáciu medzi koncovým dátovým zariadením prenosu dát a telefónnou linkou alebo dátovým okruhom. DCE poskytuje správca siete ("provider") na pripojenie používateľských zariadení k sieti. Nadobúda rôzne formy pre rôzne typy sieti.

Direct Calls - priame volania
Generujú automatické SVC žiadosti o volania na vopred určený cieľ. Sieť prideľuje zdroje iba po dobu trvania spojenia. Všetky prístupové protokoly umožňujú priame volania a je možné definovať národné aj medzinárodné priame volania.

DNA (Data network address)
Sieťová adresa. Adresa použitá na označenie každej linky v sieti. Dynamický ladiaci nástroj pre prístup na sieť.

DNIC (Data network identification code)
Štvorčíslie označujúce identifikačný kód siete, ktorý sa používa na adresovanie dátovej siete cez národné hranice. Je časťou adresy podľa odporučení X.121 použitá na identifikovanie dátovej siete. Odporučenie X.121 definuje prvé tri číslice (pozri DCC). Postupne identifikujú krajinu alebo zemepisnú oblasť a posledná identifikuje sieť. Štvrtá číslica je priradená pre označenie národných sietí a je registrovaná CCITT.

Download
Mnoho počítačov v Internete (tzv. serverov) obsahuje volne použiteľné programy, texty, obrázky alebo videoklipy. "Nahrávanie" takýchto informácií na vlastný počítač sa nazýva download.

DTE - koncové zariadenie prenosu dát používateľa
Počítač alebo kancelársky stroj, ktorý poskytuje dáta vo forme digitálneho signálu na výstupe. DTE je prostriedok používateľa, ktorým komunikuje s verejnou dátovou sieťou. V rovine hardvéru je reprezentované komunikačným adaptérom pre X.25. Rôzne typy adaptérov sa líšia prevedením (karta, box), výkonnosťou a možnosťami využitia. Rovinu komunikácie predstavuje programové vybavenie komunikačného adaptéra a počítača, zabezpečujúce "výrobu" komunikačného protokolu X.25 a konverziu iných komunikačných protokolov do X.25. Niektoré komunikačné "balíky" obsahujú aj podporu aplikačného rozhrania. V rovine aplikácie sa jedná o programy pre prenos súborov, emulácie, systémy pre prenos správ, prípadne o špeciálne programy (manažment) alebo programy vyvinuté podľa požiadaviek zákazníka. DTE zahŕňa také zariadenia ako sú zobrazovacie jednotky, počítače a pracovné stanice

Early packet discard (EPD)
Technika kontroly preťaženia, ktorá selektívne preruší všetky činnosti, pričom posledná bunka klasického IP cez ATM je doručená koncovej stanici. Ak vznikne preťaženie, EDP odmietne všetky bunky začiatku IP rámca ponechajúc poslednú. Tento mechanizmus zabráni switchu alebo koncovej stanici vysielať nový rámec, pretože predchádzajúci nebol ešte potvrdený. Väčšina výrobcov očakáva využitie EDP v súčinnosti s UBR (unspecified bit rate) službou. Selektívne odmietnutie ATM buniek tak, že celý IP rámec je znovu prenesený, robí z UBR bezpečnejšiu možnosť.

EDI (Electronic data interchange)
Elektronická výmena dát. Elektronický prenos dát z jednej nezávislej počítačovej aplikácie do druhej, použitím štandardov CCITT. Môže byť použitá namiesto objednávok tovaru, faktúr, dopravných dokumentov a pod.

E-mail
Elektronická pošta typu Internet (podľa odporúčania RFC-822) je najrozšírenejším systémom elektronickej pošty. Patrí medzi najvyhľadávanejšie služby na internete. Je vhodná všade tam, kde netreba komunikovať v reálnom čase. Umožňuje zaslanie akejkoľvek správy (text, súbor, program) jednému alebo viacerým adresátom súčasne. Zriadenie e-mail schránky je súčasťou služby Internet. Aktivácia služby Internet je podmienená aktiváciou služby Dátový prenos.

Ethernet
Meno siete LAN, vynájdená v Xerox Corporation Palo Alto Research Centerr. Pracuje pomocou CSMA/CD metódy riadeného prístupu médii (medium acces control). Prvé špecifikácie boli spresnené spojeným týmom z Digital Equipment Corporation, Intel Corporation a Xerox Corporation a teraz boli nahradené medzinárodnými normami - IEEE 802.3 - ISO 8802.3. Eternet poskytuje komunikáciu rýchlosťou prenosu dát 10 Mbit na vzdialenosť približne do 2,5 km.

E1
Európsky štandard na prenos digitálnych služieb rýchlosťou 2,048 Mbit/s.

E3
Európsky štandard na prenos digitálnych služieb rýchlosťou 34,368 Mbit/s (16 E1 okruhov).

Fast Select Call
Volanie s rýchlym výberom umožňuje preniesť v pakete žiadosti o volanie a potvrdení volania až 128 bytov používateľských dát pri použití protokolu X.25 ktoré dovoľuje, aby sa používateľské dáta poslali v paketoch pri vytváraní spojenia a "nulovacích" paketoch.. V prípade protokolu X.3/X.29/X.28 môžeme preniesť až 124 bytov, ale iba v pakete žiadosti o volanie. Takéto volania sú užitočné pri overovaní kreditných kariet alebo pri rýchlych transakciách.

Faxový prenos
posielanie faxových správ. Jedná sa o dátový súbor uložený na pevnom disku, ktorý môže byť prijatý alebo pripravený na odoslanie. Vybavenie potrebné na faxový prenos :
- GSM telefón s možnosťou faxového prenosu
- aktivovaná SIM karta s telefónnym číslom na faxový prenos
- prenosný počítač s PCMCIA slotom typu II a celulárnou PC kartou s prepojovacím káblom alebo IR portom
- užívateľský program umožňujúci prenos faxov, napr.Nokia Mobiline, WinFax a iné.

FAQ (Frequently Asked Questions) - najčastejšie pokladané otázky
V Internete je ku každému diskusnému fóru rubrika FAQ, kde nájdete odpovede na najbežnejšie otázky k danej problematike.

Frame relay
Alternatívna metóda komutovania paketov, ktorá sa viac spolieha na kontrolu chýb pôvod-cieľ (origination-to-destination error checking) ako kontrola chýb uzol-uzol. Používa sa pre vysokorýchlostné, nízkochybové komunikačné linky, ako je napríklad T1 služba digitálnych dát. Je účinnejšia ako tradičné metódy prepojovania (komutovania) paketov, môže prenášať s vyššou priepustnosťou a s menším oneskorením. Služba neposkytuje detekciu a opravu chýb. Frame relay je vysokorýchlostný dátový prenos vhodný pre také aplikácie ako sú diaľkové prepojenia LAN sietí pomocou smerovačou do rýchlosti 2 Mbit/s. Táto služba je založená na druhej úrovni virtuálneho spojenia, t.j. prechádzajúce LAPD rámce nie sú spracované žiadnym protokolom v sieti. Rozhranie používateľ-sieť je založené na CCITT/ANSI normách.

FTP (File Transfer Protocol)
Služba, ktorá umožňuje prenášať súbory medzi počítačmi na internete. Najčastejšie sa využíva možnosť tzv. anonymného FTP, kde používatelia majú možnosť pristupovať do verejne sprístupneného archívu na inom počítači (serveri) a voľne z neho prenášať súbory. Aplikačný protokol v TCP/IP sade umožňuje prístup k serveru sieťových súborov.

Gateway
Prestup použitý na prepojenie dvoch dátových sietí. Hardvér a softvér dovoľuje zariadeniam umiestnených v miestnej počítačovej siete sprístupniť zariadenia inej siete. Prestup vlastne smeruje datagramy (pakety) medzi sieťami. Zvyčajne, dve siete pracujú s rozdielnymi protokolmi a tak gateway taktiež vykonáva nevyhnutnú funkciu konverzie protokolov.

Generic flow control (GFC) field
Štyri bity, ktoré sa nachádzajú v hlavičke ATM bunky. Nastavenie všetkých štyroch súčasne na hodnotu 0 znamená, že bunka nie je kontrolovaná. Nastavenie ktoréhokoľvek bitu na hodnotu 1 signalizuje koncovému zariadeniu, že ATM switch môže využiť niektorú z foriem kontroly toku dát. Tento princíp umožňuje stanoviť prioritu niektorým typom prevádzok (hlas, video).

Gopher
Jednoduchá navigácia vo svete Internetu prostredníctvom ponukových zoznamov. Uľahčuje a zjednodušuje vyhľadávanie požadovaných informácií.

Header (hlavička)
Päť bytov ATM bunky zabezpečujúcich adresáciu a kontrolu, vrátane GFC, VPI, VCI, payload typu, CLP.

Header error control (HEC) field
Samostatný byte obsahujúci informácie pre TC subrovinu fyzickej ATM roviny (PHY). Vykonáva detekciu výskytu chýb v hlavičke bunky. Tá je v prípade výskytu chyby zamietnutá ešte skôr ako je postúpená ATM rovine.

Home page
Úvodná stránka dokumentu webovskej stránky - vstupná brána k ďalším informáciám možno aj o vás.

Host
Zvyčajne počítač patriaci používateľovi, ktorý obsahuje komunikačný hardvér a softvér nevyhnutný na spojenie počítača s dátovou komunikačnou sieťou.

Host computer - hostiteľský počítač
Mainframe alebo minipočítače, ktoré sa používajú pre výpočty všeobecného zamerania alebo uskladnenie databáz alebo aplikácie, požadované vzdialenými užívateľmi. Hostiteľské počítače môžu byť pôvodný alebo cieľový bod komunikačných okruhov v sieti.

HTML (Hypertext Markup Language)
Štandardný jazyk na popis a formátovanie stránok a dokumentov vo WWW.

HTTP (Hypertext Transport Protocol)
Dátový prenosový protokol používaný vo WWW.

Hunt group
Skupina portov dovoľujúca dosiahnuteľnosť jedinou adresou. Ak jeden člen takejto skupiny je obsadený, mimo prevádzky, alebo z iného dôvodu nedostupný, prichádzajúce volanie je nasmerované nasledujúcemu členovi skupiny.

Hyperlinks
Odkazy v jednotlivých stránkach a dokumentoch WWW, vedúce k ďalším súvisiacim informáciám vo WWW. Odkazy sú farebne označené, kliknutím na nich myšou, dostanenme sa na súvisiacu stránku s ďalšími informáciami.

Hypertext
Text, prostredníctvom ktorého sa dostanete k obsiahlejším informáciám o danej problematike. Výrazne zjednodušuje hľadanie v texte, pretože súvisiace časti na seba odkazujú.

Interim interswitch signaling protocol (IISP)
Známy aj ako PNNI Phase 0. Umožňuje sieťovým manažérom vytváranie PVC okruhov medzi zariadeniami rôznych výrobcov. Smerovanie sa vykonáva na základe statických smerovacích tabuliek.

Interim local signaling protocol (ILSP)
Zabezpečuje základné rozhranie SNMP riadenia pre ATM. ILSP vyžaduje od každého rozhrania užívateľskej koncovej stanice UNI 3.0 alebo ATM siete implementovanie UNI management entity (UME). UME v tomto prípade funguje ako SNMP agent spravujúci sieťové informácie špecifikované v ILMI MIB (management information base).

Internet
Internet môžeme stručne charakterizovať ako globálnu počítačovú sieť, ako sieť sietí prostredníctvom ktorej je dnes prepojených okolo 30 miliónov hostiteľských počítačov s viac ako 80 miliónmi používateĺov na celom svete. Pri objednaní služby Internet prostredníctvom siete GSM získavate v EuroTeli Bratislava prístupy do prostredia WWW stránok, diskusných skupín News a k ďalším službám siete Internet priamo z počítača umiestneného kdekoľvek na území pokrytom GSM signálom.

Intranet
Zriadenie intranetových serverov ponúka možnosť pripravovať, štruktúrovať, zverejňovať a na druhej strane vyhľadávať a čítať vnútropodnikové a skupinové informácie rovnakým spôsobom ako v internete. Pomocou odkazov môžu pracovníci nachádzať požadované informácie, bez toho, aby museli vedieť, na ktorom serveri podnikovej siete LAN alebo WAN sú uložené.

IP adresa
32-bitová adresa, ktorá identifikuje sieť a hostiteľa ("host") v sieti.

IP - internet protokol
TCP/IP, ktoré poskytuje službu nespojených sieti, medzi sieťami s prepojením viacnásobných paketov vzájomne prepojených pomocou stykových počítačov ("gateways").

IRC (Internet Relay Chat)
Služba podobná ako Talk, pričom "rozprávať" sa môže viacero používateľov.

ITI
asynchrónny protokol.

ITU
Medzinárodná telekomunikačná únia. Organizácia, ktorá celosvetovo presadzuje štandardizáciu telekomunikácií. CCIT je jedna z dvoch komisií patriacich pod ITU. Ústredie ITU je v Ženeve, Švajčiarsko.

Komutovaný virtuálny okruh
Logické spojenie cez sieť urobené na základe požiadavky na prechodné obdobie.

LAN (local area network) - miestna počítačová sieť
Komunikačná sieť pozostávajúca z hardvéru a softvéru, ktorá je obmedzená na malú geografickú oblasť, zvyčajne v budove alebo areál vysokej školy a kabeláž je zvyčajne inštalovaná alebo riadená organizáciou, ktorá prevádzkuje sieť. Na spojenie komunity digitálnych zariadení rozmiestnenej na obmedzenej ploche približne do 10 km2 môžu byť pracovné stanice, mini a mikropočítače, inteligentné prístrojové zariadenia, pracovné stanice, tlačiarne, súborové servery a iné periférie..

LAN emulation
Spôsob prenosu tradičných LAN MAC protokolov, vrátane ethernetu a token ring a protokolov vyšších úrovní a aplikácií ATM sieťami.

LAN emulation network-to-network interface (LNNI)
Umožňuje vzájomné prepojenie zariadení s implementovanou LAN emuláciou od rôznych výrobcov.

LAN emulation user-network interface (L-UNI)
Definuje spôsob komunikácie medzi tradičnými LAN aplikáciami a protokolmi a ATM sieťou. L-UNI využíva client-server architektúru na spracovanie LAN adries do ATM. LAN emulation client (LEC) sa nachádza v každom k ATM pripojenom zariadení, LAN emulation server (LES) a brodcast and unknow server (BUS) kdekoľvek v ATM sieti.

Leaky bucket algorithm
Ďalší zo spôsobov riadenia toku dát. Kontroluje reťazce prenášaných dát podľa podmienok definovaných odosielateľom. Prichádzajúce bunky sú zhromažďované v pamäťovom bufferi "bucket", ktorý sa môže zaplniť nie však preplniť. Prichádzajúce bunky, ktoré môžu spôsobiť preplnenie (presah povolenej priepustnosti) sú odmietané.

Login
Login je meno používateľa určené na jeho jednoznačnú identifikáciu pri pripájaní sa do počítačovej siete. Spoločne s heslom umožňuje reguláciu prístupových práv k sieti.

MAN - metropolitná počítačová sieť
Sieť, ktorá spája množinu sieti LAN, ktoré sú fyzicky rozmiestnené v meste alebo veľkomeste.

Modem (MOdulátor/DEModulátor)
Typ zariadenia dátovej koncepcie, ktoré na vysielacom konci konvertuje digitálne dáta na analógový signál pre prenos po telefónnych okruhoch. Zariadenie konvertuje binárne (digitálne) prúd dát do analógového (kontinuálne sa meniaceho) tvaru, pred prenosom dát cez analógovú sieť (MODulátor) a spätnej konverzie do binárneho tvaru (DEMulátor). Keďže prístupový port k sieti zvyčajne potrebuje plne duplexnú kapacitu prevádzky (súčasne obojsmernú cestu), zariadenie musí vykonávať obidve funkcie MODuláciu a DEModuláciu. Preto sa používa jediné meno MODEM. Ako príklad, modem sa zvyčajne používa na prenos dát po telefónnej sieti.

Multiprotocol over ATM (MPOA)
Špecifikácia stanovujúca smerovanie ATM prevádzky z jednej virtuálnej LAN do inej. MPOA je kľúčom k LAN emulácii, klasickému IP cez ATM, privátnym riešeniam vituálnych LAN s multiprotokolárnou prevádzkou.

Network-to-network interface (NNI)
Rozhranie medzi sieťovými uzlami (switchmi) ATM siete definované ATM fórom.

Newsgroup
Diskusné fórum na internete, v ktorom sa môže každý pasívne alebo aktívne zúčastniť diskusie na zvolenú tému (tj. Čítať príspevky ostatných a zverejňovať príspevky vlastné). Fóra sú tématicky usporiadané podľa námetov.

NMS (Network management system)
Riadiaci systém siete monitoruje sieť na úrovni od analógových parametrov liniek až po tretiu (paketovú) vrstvu v OSI modeli. Systém dovoľuje vykonávať zásahy v sieti v reálnom čase a sleduje stav vybraných parametrov na digitálnom alebo analógovom rozhraní.

NUI (Network User Identifier)
Identifikačný kód používateľa siete poskytuje ochranu pomocou identifikácie používateľa siete pri jeho prístupe do siete. NUI sa tiež používajú pre dovolenie prístupu do siete caz verejné dial-in porty.

Odchádzajúce hovory
Hovory, ktoré uskutočňuje používateľ zo svojho mobilného telefónu na iné tel. čísla.

Odkazová služba
Používateľ má v ústredni prevádzkovateľa svoju vlastnú odkazovú schránku, kde sa mu ukladajú hovory, v nasledovných prípadoch:
- ak je nedosiahnuteľný (ak sa nachádza mimo pokrytia územia signálom alebo, ak má vypnutý mobilný telefón)
- ak nepreberie hovor
- ak je obsadený
Užívateľ si sám vyberie, v ktorých z troch hore uvedených prípadoch si zvolí presmerovanie na odkazovú službu.

Operations, administration and maintanance (OAM)
Referenčný model, známy aj ako architektúra riadenia, definujúci vlastnosti ATM bod-bod virtuálnych okruhov (VC), ktoré môžu byť monitorované a kontrolované s využitím špeciálnych OAM buniek. Referenčný model rozdeľuje VC do piatich rovín označených F1 až F5. Zároveň definuje tok buniek medzi jednotlivými rovinami.
- F1 rovina - definuje tok buniek na najnižšej fyzickej úrovni ATM modelu, Sonet (synchronous optical network) úroveň.
- F2 rovina - definuje tok buniek na linkovej vrstve Sonet.
- F3 rovina - čiastočne definuje tok medzi VP (virtuálna cesta) a VC. V rozsiahlych ATM sieťach VC využíva štandardne VP, prechádza ním a opäť je separovaný do samostatných virtuálnych okruhov. Prevádzka je smerovaná z VC do VP a potom späť do VC cez cell relaying funkciu (CRF). F3 definuje tok medzi VC a CRF a medzi dvoma CRF.
- F4 rovina - doplnok definície toku prevádzky medzi VP a VC. F4 popisuje tok prevádzky medzi VC cez CRF do VP.
- F5 rovina - kompletuje definovanie toku prevádzky z jednej koncovej stanice k druhej cez ATM sieť.

Optical carrier (OC-n)
Fundamentálna jednotka Sonet hierarchie. OC reprezentuje optical signal a hodnota n udáva násobky 51,84 Mbit/s.

OSI (Open Systems Interconnection)
Referenčný model OSI podporuje štandardy podľa odporučení CCITT a ponúka výber komunikačných protokolov a prenosových rýchlostí. Prostredníctvom neho je možné zrealizovať množstvo používateľských aplikácií riešiacich rôznorodé informačné systémy.

PIN kód
Bezpečnostný kód, ktorý kontroluje prístup k SIM karte a umožňuje používateľovi prístup k žiadaným údajom na SIM karte. Ak ho používateľ vloží trikrát za sebou nesprávne, karta sa zablokuje.

Podrobný účet
Pravidelný alebo jednorazový výpis platieb používateľa mobilného telefónu od prevádzkovateľa, ktorý mu poskytne presnú informáciu kde, kedy ako dlho a za akú finančnú čiastku realizoval jednotlivé hovory.

Podržanie hovoru
V prípade, že počas hovoru používateľovi signalizuje ďalší prichádzajúci hovor, používateľ môže tento hovor prebrať a uskutočňovaný hovor podržať, pričom po skončení hovoru sa vráti k pôvodnému hovoru.

Presmerovanie hovorov
Presmerovanie na odkazovú službu alebo na iné telefónne číslo. V prípade, že používateľ nechce byť rušený, alebo je nedostupný, môže si všetky prichádzajúce hovory presmerovať na odkazovú službu alebo na iné telefónne číslo.

Prichádzajúce hovory
Hovory, ktoré príjíma používateľ na svojom mobilnom telefóne.

Programy služieb
Prevádzkovateľ poskytuje používateľovi možnosť výberu z viacerých mesačných programov (rôzne mesačné poplatky, počty minút zdarma, sadzby za minútu hovorného v každom mesačnom programe) v závislosti od individuálneho predpokladu používateľa o rozsahu svojho telefonovania.

PUK kód
Osobný odblokovací kód, ktorým používateľ odblokuje SIM kartu v prípade, že vložil nesprávny PIN kód. Ak ho používateľ vloží desaťkrát nesprávne, karta sa znehodnotí.

PABX
Automatická pobočková ústredňa. Manuálna (alebo automatická) telefónna ústredňa, ktorá poskytuje prenos hovorov do a z verejnej telefónnej siete. PBX môže byť užívateľom vlastnený prepínací systém, ktorý spája užívateľa cez systém prístupovej linky. Príklad PBX je ústredňa. Výrazy spojené s touto funkciou sú elektronická automatická pobočková ústredňa (EPABX). PABX a EPABX sú novšie verzie PBX výrobkov a služieb.

Packet assembler/disassembler PAD - paketový združovací uzol
Zariadenie používané so sieťou prepojovania paketov X.25, ktoré dovoľuje terminálom v znakovom režime komunikovať so zariadeniami v paketovom režime, ako napríklad počítačom.

Parity
Metóda zisťovania chýb, dosiahnutá pridaním bitu navyše, ktorý sa volá parity bit, k počtu binárnych čísel.

Payload
Informačná časť ATM bunky bez hlavičky. Štandardne má hodnotu 48 byte, pričom hodnota sa môže meniť v závislosti od typu dát a AAL.

Payload type indicator (PTI) field
3 bity v hlavičke ATM bunky. Prvý indikuje, ktorá AAL formátovala dáta do payload, druhý vykonáva explicit forward congestion indikation (EFCI), tretí indikuje obsah OAM informácie v bunke.

PBX
Pobočková ústredňa. Manuálna (alebo automatická) telefónna ústredňa, ktorá poskytuje prenos hovorov do a z verejnej telefónnej siete. PBX môže byť užívateľom vlastnený prepínací systém, ktorý spája užívateľa cez systém prístupovej linky. Príklad PBX je ústredňa. Výrazy spojené s touto funkciou sú automatická pobočková ústredňa (PABX) a elektronická automatická pobočková ústredňa (EPABX). PABX a EPABX sú novšie verzie PBX výrobkov a služieb.

Peak cell rate (PCR)
Maximálna rýchlosť, akou môže byť bunka prenesená viruálnym okruhom (VC). Špecifikovaná je cell/s a definovaná ako časový interval medzi prenesením posledného bitu predchádzajúcej bunky a začiatkom prenosu prvého bitu nasledujúcej.

Permanent virtual circuit (PVC)
Virtuálny okruh s vopred definovanými koncovými bodmi.

Physical layer (PHY)
Najnižšia úroveň ATM protokolového modelu, ktorá definuje rozhranie medzi ATM prevádzkou a fyzickým médiom. PHY obsahuje dve podroviny physical medium dependent (PMD) a transmission convergence (TC).

Physical layer convergence protocol (PLCP)
Protokol špecifikovaný v TC subrovine, ktorý definuje formátovanie buniek do dátových reťazcov.

Physical medium dependent (PMD) sublayer
Definuje rýchlosť ATM prevádzky na danom fyzickom médiu.

Port
Rozhranie počítača, ktoré je konfigurované ako koncové dátové zariadenie prenosu dát a je schopné mať pripojený modem na komunikáciu so vzdialeným dátovým terminálom.

Prepojenie otvorených systémov
Protokol založený na ISO protokoloch, ktorý vytvára prostredie prepojenia otvorených systémov.

Prepájanie paketov
Pracovný režim siete dátovej komunikácie. Každá správa, ktorá sa má prenášať cez sieť sa najprv rozdelí do množstva menších samostatných správových jednotiek známych ako pakety. Každý paket obsahuje adresovacie informácie. Ako sú pakety prijímané v medziľahlých uzloch siete, najprv sa uloží a v závislosti na adresovacej informácii, ktorú obsahuje, je vyslaný po vhodnej linke do nasledujúceho uzla a tak ďalej. Pakety patriace k tej istej správe sú znovu poskladané v cieľovej stanici. Tento pracovný režim zaisťuje, že dlhé správy nezhoršujú čas odozvy siete. taktiež zdrojové a cieľové zariadenie môžu pracovať rozdielnymi dátovými rýchlosťami.

Prenos, asynchrónny
Prenos, pri ktorom je každý znak informácie individuálne synchronizovaný, zvyčajne pomocou začiatočného a koncového elementu.

Prenos, synchrónny
Prenos, pri ktorom vysielacie a prijímacie príkazy bežia v podstate na rovnakej frekvencii a pri ktorom požadované fázové vzťahy sa môžu udržiavať pomocou opravy.

PRI (Primary Rate Interface)
Rozhranie k sieti ISDN, ktoré sa používa pre hromadné pripojenia k dátovej sieti a pobočkovým ústredniam. PRI používa vysokorýchlostné digitálne spojenie 1,544Mbit/s (23 B- a 1 D- kanál) v Severnej Amerike alebo 2,048 Mbit/s (30 B- a 1 D- kanál) v Európe. Obidva B- a D- kanály pracujú pri 64 kbit/s. B- kanál prenáša hlas, dáta s prepojením kanálov a paketované dáta. D- kanál prenáša signál pre B- a D- kanály a paketované dáta. PRI sa môže považovať za 23- 30-Hunt Group, so signalizáciou pre všetky linky prenášané na D- kanáli.

Privat network-to-network interface (PNNI)
Smerovací protokol zabezpečujúci prepojenie ATM zariadení rôznych výrobcov do jednej ATM siete. PNNI automaticky a dynamicky distribuuje smerovacie informácie o topológii siete.

Protokol
Pravidlá komunikácie medzi procesmi, ktoré dávajú prostriedky na systematické riadenie komunikácie informácii medzi stanicami na dátovej linke alebo sada pravidiel formulovaná na riadenie výmeny dát medzi dvomi komunikačnými stranami.

Protocol data unit (PDU)
Časť informácie v požadovanom tvare, ktorá môže byť segmentovaná a vložená do payload ATM bunky.

PSDN - verejná komutovaná dátová sieť
Komunikačná sieť vytvorená a riadená úradom verejných telekomunikácií pre výmenu dát.

PVC (permanent virtual circuit) - stály virtuálny okruh
Virtuálny okruh, ktorý vždy spája rovnaké terminály k rovnakým hostiteľským počítačom. Tento virtuálny okruh sa vytvorí automaticky ako sa používateľské zariadenie (zvyčajne skupinový radič) zapne a je aktívne kým sa zariadenie nevypne. PVC zriaďuje trvalé spoje medzi dvoma používateľmi, kým ho sieťový administrátor nerozdelí.. Zdroje siete sú pre PVC priradené od doby konfigurácie trvale. Sieť zriaďuje komunikáciu medzi dvoma účastníkmi bez explicitnej žiadosti z jednej alebo druhej strany

Quality of service (QoS) classes
Päť tried služieb. Trieda 1 definuje a špecifikuje potreby prevádzky porovnateľnej s klasickými digitálnymi okruhmi. Trieda 2 špecifikuje podmienky potrebné na prenos paketizovaného videa a hlasu. Trieda 3 definuje požiadavky na interoperabilitu s ďalšími typmi prevádzky s vytváraním spojenia, napr. Frame relay. Trieda 4 špecifikuje požiadavky na interoperabilitu s protokolmi bez vytvárania spojenia vrátane IP a IPX. Trieda 5 špecifikuje typy aplikácií, ktoré využívajú dostupnú šírku pásma.

Rádiotelefónny systém NMT
( Nordic Mobile Telephone ) - lokálny rádiotelefónny celulárny systém pracujúci na frekvencii 450 MHz.

Roaming
Služba umožňujúca používať vlastnú SIM kartu mimo domácej krajiny. Umožňuje používateľom telefonovať v rôznych krajinách s vlastným aj cudzím GSM telefónom a s vlastnou SIM kartou, pričom účty za hovory v zahraničí dostáva v domácej mene.

Roamingové zmluvy
Bilaterálne dohody medzi jednotlivými prevádzkovateľmi o finančných, technických a ostatných podmienkach poskytovania služieb.

Router - smerovač
Zariadenie, ktoré sa používa na spojenie dvoch a viacerých sieti LAN dohromady, každá z nich pracuje s inou metódou riadenia prístupu médií - tiež známe ako gateway alebo prechodný (medziľahlý) systém.

Signalizácia prichádzajúceho hovoru
Ak používateľ telefonuje, telefón ho upozorní tónom na ďalší prichádzajúci hovor.

SIM karta
Mikroprocesorový modul, ktorý umožnuje aktiváciu mobilného telefónu GSM.

SMS (Short Message Service) - posielanie krátkych správ
Táto služba umožňuje používateľovi mobilného telefónu GSM posielať a prijímať odkaz formou krátkej textovej správy s dĺžkou až 160 znakov. Odosielateľ si sám nadefinuje, v akom jazyku bude jeho odkaz prenášaný.

SDT (structured data transfer) mode
SDT je prenosový mód v reálnom čase, ktorý využíva 8 byte smerník a každá CBR bunka indikuje číslo sekvencie. Ak synchronizácia buniek kolíše a na miesto doručenia prichádzajú mimo sekvencie, koncová stanica môže na základe čísla sekvencie uložiť bunky v správnom poradí. Ak je kolísanie je príliš veľké, bunky sú odmietnuté a číslo sekvencie signalizuje protiľahlej stanici problém v prenose.

Segmentation and reassemblay (SAR) sublayer
Konvertuje PDU do požadovanej dĺžky a formátu, potom ich vkladá do payload ATM bunky. Na mieste doručenia extrahuje payload z bunky a konvertuje späť do tvaru PDU, ktorý môže byť ďalej aplikáciou spracovaný.

Segmentation and reassemblay protocol data unit (SAR-PDU)
Informácia, ktorá prešla SAR subrovinou, bola vložená do ATM bunky a je pripravená na odoslanie TC subrovine ATM fyzickej roviny.

Service-specific convergence sublayer (SSCS)
Časť konvergenčnej subroviny, ktorej podlieha pokiaľ je typ prevádzky konvertovaný.

Signaling
Štandardný proces na základe odporučenia ITU Q.93B využívaný na vytváranie spojenia.

Simple and efficient adaptation layer (SEAL)
Pozri AAL 5.

Spojenie
Okruh alebo prenosová cesta, vrátane všetkých zariadení, medzi odosielateľom a prijímateľom.

Správa siete
Všeobecný termín obsahujúci všetky funkcie a entity zahrnuté v správe siete. Zahŕňa správu konfigurácie, ošetrenie chýb a zbieranie štatistických údajov, ktoré sa týkajú používania sieti.

SRTS (synchronous residual time stamp) mode
Prísne vyžaduje synchronizáciu koncových staníc ATM VC s referenčnou synchronizáciou ATM siete. Ak bolo SRTS vytvorené, stanica, ktorá vytvárala spojenie, odvodzuje od taktovania ATM siete residual time stamp (RST) a ten posiela protiľahlej stanici. Tá na jeho základe synchronizuje svoje taktovanie so zdrojom. Keď je synchronizácia ukončená, zdrojová stanica môže s koncovou komunimovať v reálnom čase. Zdojová stanica sa ďalej stará o preratúvanie RST.

Sustainable cell rate (SCR)
Maximálna priepustnosť zhlukového typu prevádzky na danom virtuálnom okruhu bez rizika strácania buniek.

SVC
SVC umožňuje volanie na mnoho rozličných adries v sieti. Cieľ volania je určovaný vždy v procese vytvárania volania a môže byť iný od prípadu k prípadu.

Switched virtual circuit (SVC)
Virtuálne spojenie s rôznymi koncami vytvorené v ATM sieti. Užívateľ definuje v SVC koncové body - kam a kedy - bude spojenie vytvorené. V prípade PVC je toto preddefinované správcom siete.

Synchrónny prenos
Technika prenosu dát medzi dvomi zariadeniami spojenými prenosovou linkou. Dáta sa zvyčajne prenášajú v tvare blokov, každý pozostávajúci z reťazca binárnych číslic. Pri synchrónnom prenose sú hodiny prijímateľa a odosielateľa synchronizované, na zaistenie synchronizácie sa používa viacero metód.

Synchronous digital hierarchy (SDH)
Medzinárodná forma Sonet. SDH je budované na blokoch 155 Mbit/s - Sonet 51,84 Mbit/s.

Synchronous optical network (Sonet)
Medzinárodná sada štandardov na prenos digitálnych informácií optickými prenosovými systémami.

Synchronous transfer mode (STM)
B-ISDN - komunikačná metóda prenosu rozličných dátových reťazcov na základe synchronizácie spoločným synchronizačným taktom. Všetky dáta získavajú rovnakú dostupnú prenosovú šírku pásma. STM je štandardnou metódou prideľovania prenosových kanálov (časových rámcov) prevádzkovateľov poskytujúcich služby na T1/E1 prenajatých vedeniach.

Synchronous transfer module (STM-n)
Základná jednotka SDH. Definovaná násobkami 155,52 Mbit/s, kde n predstavuje násobok tejto rýchlosti.

Synchronous transfer signal (STS-n)
Základná jednotka Sonet. Definovaná násobkami 51,84 Mbit/s, kde n reprezentuje násobok tejto rýchlosti.

Systém mien domén
Aplikačný protokol používaný v TCP/IP vhodný na zobrazenie (priradenie) symbolických mien použitých ľuďmi na ekvivalentné plne kvalifikované sieťové adresy

Trvalá záloha za medzinárodný roaming
Záloha, ktorú prevádzkovateľ jednorázovo vyúčtuje používateľovi, ktorý bude využívať roamingové služby, ako zabezpečenie prevádzkovateľa v prípade neplatenia účtov používateľom.

T1
Americký štandard na prenos digitálnych služieb rýchlosťou 1,54 Mbit/s.

T3
Americký štandard na prenos digitálnych služieb rýchlosťou 44,736 Mbit/s.

Talk
Forma elektronického rozhovoru. Prostredníctvom písania správ umožňuje komunikáciu s ktorýmkoľvek používateľom internetu.

TCP (Transmission control protocol) - riadiaci protokol prenosu
Protokol v TCP/IP sade, ktorý poskytuje spoľahlivý duplexnú službu prenosu odkazov v aplikačných protokolov.

TCP/IP
Úplná sada protokolov vrátane IP, TCP a pridružených aplikačných protokolov. Komunikačný protokol IP (Internet protokol) zabezpečuje komunikáciu na úrovni paketov a protokolom TCP (Transmission Control Protocol), ktorý má na starosti "rozoberanie a skladanie" údajov do paketov, ako aj ochranu proti vzniku prenosových chýb. Umožňuje prenos elektronickej pošty na báze SMTP protokolu a prenosu files na báze protokolu FTP, ktorý podporuje interaktívnu komunikáciu na báze rlogin, telnet, talk… utilít.

Telnet
Aplikačný protokol v TCP/IP sade, ktorý umožňuje užívateľovi cez terminál byť v dialógu s programom, ktorý beží na inom počítači. Poskytuje teda možnosť prihlásiť sa na vzdialený počítač na internete a pracovať na ňom.

Token Ring
Typ lokálnej dátovej siete. Všetky zariadenia sú zapojené v tvare kruhu a správy sú prenášané pomocou povolenia pohybovať sa do kruhu. Zariadenie môže vysielať správu do kruhu len ak má vo vlastníctve riadiaci znak - token (znak povolenia prístupu).

Traffic shaping
Umožňuje užívateľovi špecifikovať priepustnosť a priority informácií vstupujúcich do ATM siete, ako aj spätne monitorovať dosahovanie požadovanej úrovne služby.

URL (Uniform Resource Locator)
Cesta k informačnej stránke, ktorú hľadáte. Táto sa skladá z názvu prenosového protokolu (http, gopher, ftp atď.), po dvojbodke a dvoch lomítkach nasleduje internetová adresa servera a za ňou adresa konkrétneho dokumentu.

Usage parameter control (UPC)
Zabraňuje vzniku preťaženia. Ak sieť práve využíva všetky dostupné zdroje, ďalšiu prevádzku sieť zamietne. UPC nastavuje CLP bit buniek a tieto sieť v prípade potreby zamietne.

User network interface (UNI)
Protokol prijatý ATM fórom, ktorý definuje spojenia medzi ATM užívateľom (koncovou stanicou) a ATM sieťou (switch). UNI v 3.0 schválená v roku 1993 špecifikuje celú šírku charakteristík ATM prevádzky, vrátane štruktúry buniek, adresácie, signalizácie, adaptačných úrovní a riadenia prevádzky.

Variable bit rate (VBR)
Informácia, ktorá môže byť digitálne reprezentovaná skupinou bitov (nie reťazcov) je charakterizovaná ako VBR. Množstvo typov aplikácií generuje VBR prevádzku, ktorá je tolerantná voči oneskoreniu a nestabilnej priepustnosti.

VC - virtuálne spojenie (okruh)
Typ služby ponúkanej na dátovej sieti s prepojovaním paketov. Pri použití tejto služby, pred poslaním ľubovolného paketu z informácií, ktoré sa týkajú istého spojenia (prenos správy), vytvorí sa virtuálny okruh cez sieť zo zdroja do cieľa. Všetky pakety obsahujúce informácie týkajúce sa tohto spojenia sledujú rovnakú trasu a sieť zaistí, že pakety sú doručené v rovnakom poradí ako vstúpili.

Vedenie, linka
(1) okruh medzi používateľským koncovým zariadením a ústredňou.
(2) časť prenosového systému, vrátane prenosového prostredia a pridružených "repeaterov" medzi dvomi koncovými zariadeniami.

Verejná komutovaná telefónna sieť
Analógová telefónna sieť

Virtual channel
Definuje smer medzi dvoma koncovými stanicami v ATM sieti.

Virtual chanel identifier (VCI)
Definovaný 16-bitovým poľom v hlavičke ATM bunky. Každý virtuálny kanál si v rámci siete nesie svoju unikátnu značku.

Virtual circuit (VC)
Časť virtuálneho kanálu alebo skupiny virtuálnych kanálov, ktorá sa využíva na vytvorenie virtuálného spojenia medzi dvoma koncovými stanicami.

Virtual path
Skupina virtuálnych kanálov, ktorá môže obsahovať viac virtuálnych okruhov.

Virtual path identifier (VPI)
8-bitové pole v ATM hlavičke, ktoré indikuje virtuálnu cestu, ktorou bude bunka smerovaná. Virtuálne spojenie vytvorené len s VPI je tiež známe ako virtual path connection (VPC).

WAN - diaľková sieť
Ľubovolná sieť súkromná alebo verejná, ktorá pokrýva veľkú geografickú plochu.

WWW (World Wide Web)
Celosvetová pavučina - multimediálny informačný systém. Jednoduchou navigáciou umožňuje pohyb po internete a jeho informačných zdrojoch.

X.121
Odporučenie CCITT, podľa ktorého sa plánuje a navrhuje číslovací plán verejných dátových sietí. Všetky prístupové služby akceptujú číslovací plán podľa X.121 pre národné ako aj medzinárodné adresy.

X.25
Sada medzinárodne schválených štandardných protokolov definovaných pre rozhranie medzi koncovým dátovým zariadení ako je počítač a dátovou sieťou s prepojovaním paketov. X.25 podporuje súčasnú komunikáciu cez X.25 DTE s inými DTE v sieti, v inej národnej alebo medzinárodnej sieti. Hlavnou aplikáciou sú vysokorýchlostné prístupy do hosťovských počítačov.

X.3/X.28/X.29
Sada medzinárodne schválených štandardných protokolov definovaných, aby sa umožnilo spojenie znakovo orientovaných zariadení ako sú vizuálne zobrazovacie zariadenia s dátovou sieťou s prepojovaním paketov. X.3/X.28/X.29 je odporučenie ITU pre asynchrónnu interaktívnu terminálovú podporu.
- X.28 definuje používateľské rozhranie (interface);
- X.3 definuje funkcie PAD-u;
- X.29 definuje komunikáciu cez sieť medzi PAD-om, hostovským počítačom alebo druhým PAD-om.
- X.3/X.28/X.29 podporuje terminál-terminál a terminál-host interaktívnu komunikáciu cez pevné alebo komutované okruhy.

X.32
Odporučenie CCITT pre prístup X.25 koncových zariadení (DTE) cez telefónnu sieť do dátovej siete. X.32 je väčšinou používaná pre komunikáciu počítač-počítač medzi osobnými počítačmi.

X.75
Odporučenie CCITT pre spoluprácu dátových sietí s inými dátovými sieťami alebo ISDN. Sieť môže byť v reťazci komunikácií cez siete na začiatku/konci alebo môže byť tranzitnou sieťou pre dátové volania začínajúce/končiace v iných sieťach.