Slovník Výpočtovej techniky

ASCII (American Source Code for Information Interchange - americký zdrojový kód pre výmenu informácií) - dohodnutá tabuľka znakov používaná na počítačoch PC. Každý znak má svoje číslo od 0 po 255. Dáta v počítači sú reprezentované 8-bitovými číslami, ASCII znaky teda slúžia na reprezentáciu týchto čísel. Ak si čítate textový súbor, to, čo vidíte ako písmená, sú vlastne ASCII znaky. Napríklad číslu 65 zodpovedá ASCII znak "A", číslu 66 "B" atď.

Back (back - vzad) - na internete sa pod týmto slovom väčšinou myslí tlačítko back, umiestnené vľavo hore na lište prehliadača, častokrát ako šípka vľavo. Po jeho stlačení sa dá dostať na predošlú stránku, poprípade na n-tú predošlú stránku - tieto stránky sú uložené v histórii prehliadača. Opakom tohto tlačítka je tlačítko "Forward".

Binárna sústava (binary - dvojkový) - Sústava, v ktorej čísla sú reprezentované iba nulami a jednotkami. V najzákladnejších činnostiach počítača nula reprezentuje stav "netečie prúd" a jednotka "tečie prúd". Rozsah binárneho čísla je 2 umocnená na počet miest, teda rozsah binárneho čísla s ôsmimi miestami je 2 na 8 = 256, teda možno ním zapísať 256 hodnôt, od 00000000 cez 00110101 až po 11111111. Binárnemu číslu s "n" miestami sa hovorí "n" - bitové číslo, napr. 8-bitové, 16-bitové číslo. Príklad: číslo 1 je v 8-bitovom zápise 00000001, číslo 2 je 00000010, číslo 3 je 00000011, číslo 4 je 00000100 atď.

Chat (to chat [tu čet] - rozprávať sa) - klebetenie po sieti. Niekoľko účastníkov, každý za svojím počítačom, sa prípojí na chat server a v reálnom čase komunikuje písaním viet, ktoré by inak normálne hovorili. O niekoľko sekúnd, alebo aj hneď, záleží na rýchlosti spojenia, sa slová a vety objavia u všetkých ostatných účastníkov. Pri chate účastník sleduje reč ostatných aj svoju na monitore svojho počítača. Takto si môžu pokecať aj ľudia vzdialení tisícky kilometrov. Výhoda oproti e-mailu: rýchla výmena informácií, nevýhoda: všetci účastníci musia byť pripojení v tom istom čase.

Chipset (chip - "procesor", set - súprava) - procesorové vybavenie (väčšinou v súvislosti so základnou doskou, grafickou kartou atď). Je to skupina výkonných jednotiek, ktoré spolu tvoria "jadro" hardvéru. Chipset má na starosti komunikáciu s ostatnými zariadeniami na doske a vlastne celý kus hardvéru riadi.

Debugger (bug - chyba, debug - odstraňovať chyby) - program určený na odstraňovanie chýb v programoch - ladenie. Pracuje buď so zdrojovým textom (ako súčasť IDE), alebo s hotovým programom na báze strojového jazyka (Turbo Debugger, dosovský Debug atď).


Diakritika - označuje dĺžne a mäkčene v texte, napr. slovo čerešňa bez diakritiky je "ceresna". Písanie bez diakritiky sa využíva hlavne v e-mailoch ľuďom, ktorí majú prístup na internet len cez znakový terminál (unix).

DirectX (direct - priamo) - skupina ovládačov pre prostredie Windows. DirectX zahrňuje DirectDraw (grafika), DirectSound (zvuky a hudba), Direct3D (3D grafika), DirectPlay (hra po sieti), DirectInput (joysticky, volanty a iné herné príslušenstvo) a iné. Je to veľmi výkonná skupina ovládačov a tvorí spájajúcu vrstvu medzi hardvérom a aplikáciami. Najväčšie využitie má DirectX pri počítačových hrách.

DLL - dynamic link library (link - spojiť, library - knižnica) - pozri Library.

Dokument - všeobecne názov akéhokoľvek súboru, často sa takto označujú hlavne súbory obsahujúce text. V dávnych dobách sa takto označovali stredne veľké tenučké plátky vyrobené z papiera, na ktoré sa písalo pred vytvorením počítačov v dnešnej podobe. Ešte stále možno tieto archaizmy nájsť napríkad u skostnatených štátnych úradníkov, v nemocniciach a tak.

Download (down - dole, load - naložiť) - výraz používaný na prenos súborov zo vzdialeného počítača na lokálny (zo serveru na klient).

DNS (domain name system - systém názvov domén) - DNS je niečo ako databáza, v ktorej sa ukladajú názvy serverov a k nim prislúchajúce IP adresy. Ak napríklad zadáte do titulku prehliadača "www.fajront.sk", v DNS sa zistí IP adresa a prebehne pripojenie na server Fajrontu.

E-mail (mail - pošta) - elektronická pošta. Listy sa posielajú v digitálnej podobe po sieti Internet. Účastníci nemusia byť pripojení súčasne, pošta sa ukladá na serveri a príjemca si ju prečíta, keď sa na server pripojí. Pošta sa posiela pomocou e-mailového klienta. Adresa elektronickej pošta má tvar meno@server.dom, kde dom je doména prvého rádu a je unikátna pre každý štát (pre Slovensko ".sk"). Meno aj server môžu obsahovať bodky oddeľujúce slová. Príklad: meno.priezvisko@nova.firma.sk

Ethernet (net - sieť) - populárny protokol pre spájanie počítačov po sieti LAN. Vytvoril Bob Metcalfe.

Forward (forward -vpred) - na internete sa väčšinou pod slovom forward myslí tlačítko forward, umiestnené vľavo hore na lište prehliadača, častokrát ako šípka vpravo. Po jeho stlačení sa dá dostať na stránku, z ktorej ste odišli stlačením tlačítka "back"

Freeware (free - zdarma) - spôsob distribuovania software-u. Pod licenciou freeware sa software distribuuje zdarma.

FTP (file transfer protocol - protokol na prenos súborov) - štandard pre prenos súborov po internete. Pomocou tohto protokolu je možné uploadovať a downloadovať súbory z/na vzdialený server.

GNU (GNU's Not Unix - GNU nie je Unix) - verejný projekt zaoberajúci sa vytváraním systémov podobných Unixu, avšak šírených ako freeware, resp. open source. Najznámejší GNU projekt je bezpochyby Linux.

Grabovanie (to grab - uchytiť, zobrať, uchmatnúť) - všeobecne označuje proces získavania dát z nejakého kompaktného zdroja, najpoužívanejší význam je digitálne kopírovanie audio CD do formátu mp3.

Hardware (hard - pevný) - technické vybavenie počítača, t.j. všetky "hmatateľné" súčasti.

HTML (hypertext markup language - hypertextový jazyk značiek) - jazyk, v ktorom sú v základe napísané všetky internetové stránky. HTML využíva takzvané tagy, značky, ktoré určujú vlastnosti písma, umožňujú pridávať obrázky atď. Pod pojmom hypertext sa tu zrejme rozumie text, ktorý sa inak zobrazí, než je napísaný. Napríklad text <B>tučné</B> sa zobrazí takto: tučné.

HTTP (hypertext transfer protocol - protokol na prenos hypertextu) - štandard pre prenos HTML súborov po internete. Všetky stránky na internete sú napísané v jazyku HTML a predtým, než si ich môžete prečítať, musí ich váš počítač najprv downloadovať z nejakého serveru - a na toto slúži protokol HTTP.

Integrated Development Enviroment (IDE) (integrated - integrované, enviroment - prostredie, development - vývoj) - skratka IDE označuje vizuálne prostredie programovacieho jazyka - vzhľad, farby, okná so zdrojovými súbormi, ale aj klávesové skratky a iné. Najznámejšie IDE je asi klasické modré textové prostredie s bielym menu hore (Turbo Pascal, Borland C++). Dobré IDE dokáže veľmi uľahčiť prácu programátora - naopak zle navrhnuté prostredie vie prácu poriadne spomaliť. Dnes sa navrhujú takmer výlučne prostredia grafické - napr. bežiace pod systémom Windows, OS/2 Warp alebo X-Windows.

Internet (inter - medzi, net - sieť) - Informačná diaľnica. Fenomén dneška. To Pravé Orechové. Anarchia vo veľkom. Sieť sietí. Nezastaviteľný gigant. Terabajty terabajtov informácií. Skrátene: globálna decentralizovaná počítačová sieť nezávislá od funkčnosti jednotlivých svojich častí fungujúca pod protokolom TCP/IP. Pôvodne vyvíjaný (ako inak) pre vojenské a vedecké účely.

Intranet (intra - vnútri, net - sieť) - intranet je v podstate malý internet. Je to sieť, na ktorej platia všetky pravidlá Internetu, rovnaký formát názvov webstránok a e-mailových adries, jej dosah je však obmedzený - intranet väčšinou funguje v rámci jednej firmy či podniku. Sieť je privátna, zvonku sa na ňu nedá dostať. Obsahuje informácie pre zamestnancov. Vo všeobecnosti platí, že vytvoriť úspešnú stránku a pravidelne ju obnovovať je na intranete oveľa ťažšie, ako na internete. Vyplýva to už z povahy intranetu.

IP adresa (IP = internet protocol) - IP adresa je štvorčíslie, ktorým je určený počítač v sieti Internet. Pre každého účastníka siete je štvorčíslie jedinečné. Štyri čísla sú oddelené bodkou a každé z nich má rozsah 0 až 255 - IP adresa teda vyzerá napríklad takto: 168.195.27.204. IP adresa sa môže viazať s názvom servera, ak je to tak uvedené v tabuľke DNS.

LAN - Local area network (local - miestny, area - oblasť, network - sieť) - termín označujúci sieť menšieho rozsahu, najčastejšie pospájané počítače jednej firmy. Sieť LAN si môžete vytvoriť aj doma - dva počítače, dve sieťové karty a môžete sa hrať po sieti :-) Príbuzná sieti LAN je sieť WAN.

Library (knižnica) - tento pojem má v sfére informačných technológií význam prídavného modulu k spustiteľným programom, sú to akoby časti programov vystupujúce oddelene. Knižnice môžu byť statické a dynamické. Statické sú napevno spojené s programom, dynamické sa pripájajú až po spustení. Výhoda dynamických knižníc (DLL - dynamic link library) je v tom, že ich môže používať veľké množstvo programov, pričom daná knižnica sa na disku nachádza iba raz (šetrenie miestom).

Microsoft (micro - malý, soft - mäkký) - známa softwarová firma. Preslávila sa svojimi operačnými systémami MS-DOS a MS-Windows.

MP3 - MPEG Layer III (layer - vrstva) - formát pre stratovú kompresiu audio dát. Umožňuje stlačiť nahrávku hudby až na desatinu veľkosti takmer bez straty kvality. MPEG = moving pictures experts group (skupina expertov na pohyblivé obrázky) sa zaoberá aj kompresiou obrázkou (JPEG) a audiosekvencií (MPEG, DivX ;-) )

Nick (nickname - prezývka) - slovo sa používa hlavne na rôznych chatoch, irc sessions a talkeroch. Označuje sa takto meno alebo prezývka jednotlivca, internet je totiž sieť takmer výlučne anonymná, takže tu nejde o mená, ale prezývky.

Open source (open - otvorený, prístupný, source - zdroj) - druh licencie, pod ktorou sa distribuuje software. Táto licencia určuje, že nielen samotné programy sú zadarmo, ale dodáva sa knim zdarma aj ich zdrojový kód. Open source je v dnešnej dobe už takmer filozofiou. V podstate táto licencia rozširuje licenciu Freeware.

Papier - surovina používaná v dávnych dobách na výrobu tenkých ohybných plátkov, na ktoré sa písalo nie normálne, pomocou klávesnice, ale s malými paličkami, ktoré zanechávali na "papieri" farebnú stopu. Fascinujúce!

PHP Hypertext Preprocessor (hypertext - hypertext, preprocessor - predspracovávač) - skriptovací jazyk pracujúci na strane servera, t.j. HTML stránka napísaná v PHP sa najprv spracuje na serveri a do prehliadača prichádza iba výsledok. Príklad: ak je v PHP stránke uvedené " echo 'Ahoj world'; ", príkaz sa spracuje a do prehliadača príde už len "Ahoj world". Výhoda: používateľ nemôže nahliadnuť do zdrojového kódu, takže sa v ňom môžu uvádzať heslá a iné existenčné údaje. Typická aplikácia PHP je fajrontovský Messageboard.

RAM - Random Access Memory (random - náhodný, access - prístup, memory - pamäť; ram - baran) - označuje pamäť, z ktorej sa dá čítať aj do nej zapisovať. Predstavuje tzv. operačnú pamäť počítača, hovorí sa jej jednoducho "pamäť", hoci pamäť je napríklad aj miesto na disku. Súčasné počítače majú v priemere 64 až 128 megabajtov RAM. Opak ROM.

Reboot (re - znovu, boot - topánka; proces štartovania počítača) - znovunaštartovanie počítača. Väčšinou sa prevádza stlačením RESETu, poprípade kombináciou kláves Ctrl-Alt-Del. Pri rebootovaní sa premaže obsah RAM a znovu sa načíta operačný systém.

Robustnosť - vlastnosť aplikácie/programu/systému, ktorá hovorí o jeho stabilite a schopnosti znášať vysokú záťaž. Čím je napríklad operačný systém robustnejší, tým menej "padá" a podlieha chybám v aplikáciách.

ROM - Read Only Memory (read - čítať, only - iba, memory - pamäť) - označuje pamäť, z ktorej sa dá len čítať, nie zapisovať do nej. Príkladom môže byť CD ROM. Opak RAM.

Search - vyhľadávače (search - hľadať) - na internete sú milióny stránok, každá má svoju adresu a nie všetky adresy sú krátke a jednoduché na zapamätanie. Je preto dobrým nápadom založiť stránky s ľahko zapamätateľnými adresami, ktoré budú zhromažďovať odkazy na ostatné stránky, poprípade ich zadeľovať do kategórií, umožňovať ich vyhľadávanie podľa kľúčových slov atď. Keďže tieto vyhľadávacie stránky majú celkom slušné databázy odkazov, takmer vždy sa dá nájsť, čo človek potrebuje. Príkladmi vyhľadávačov sú napríklad Google, Yahoo, slovenské Zoznam, Centrum, Naj, Superzoznam alebo české Seznam a Centrum.

Server (serve - slúžiť) - aplikácia, ktorá spracúva požiadavky ostatných aplikácií. Internetový server spracúva požiadavky aplikácií bežiacich na počítačoch k nemu pripojených. Požiadavky väčšinou zahrňujú zaslanie súboru alebo iných údajov, ktoré má server k dispozícii. Adresa servera má tvar server.dom, kde dom je doména prvého rádu. Názov servera môže pozostávať aj z viacerých mien, napr. www.fajront.sk, kde sk je doména Slovenska. Príklad: pred vlastným prezeraním tohto slovníka na vašom počítači išla z vášho počítača požiadavka na server fajront.sk o zaslanie súboru slovnik.html, a až keď tento súbor server zaslal, váš počítač vám ho zobrazil. Server je síce aplikácia, ale často sa týmto názvom označuje celý počítač, na ktorom je aplikácia nainštalovaná.

Site/Sajt (site - parcela, stavebné miesto) - označuje www stránku. Často sa používa poslovenčené "Sajt". Na rozdiel od slova web nikdy neoznačuje celý Internet alebo jeho časť; vždy ide o jednu stránku resp. sústavu stránok na jednom serveri.

Software (soft - mäkký) - programové vybavenie počítača, t.j. všetky utility, aplikácie, systémy, ...

SSL - Secure Sockets Layer (secure - bezpečný, layer - vrstva) - je bežne používaný protokol poskytujúci bezpečný prenos na Internete. Používa programovú vrstvu medzi protokolmi HTTP a TCP. Je časťou väčšiny internetových browserov. Bol vyvinutý firmou Netscape Communications, je všeobecne podporovaný.

Unix - operačný systém. Na rozdiel od Windows (DOSu) podporuje nielen spúšťanie viacerých aplikácií naraz, ale aj súčasnú prácu viacerých užívateľov na jednom počítači. Systémy typu Unix (Linux) sa úspešne využívajú pri sieťových aplikáciách pre svoju robustnosť, ktorá chýba Windowsom. Najmarkantnejší zápor Unixových systémov (v porovnaní s Windows) je ich slabá užívateľská prítulnosť a menej rozsiahla podpora hardwaru.

Upload (up - hore, load - naložiť) - výraz používaný na prenos súborov z lokálneho počítača na vzdialený (z klienta na server).

Utility (to utilize - zúžitkovať) - utilitka/utilita je malý programík špecializujúci sa na úzky okruh činností. Väčšinou sa takéto progamy šíria ako freeware. Príkladom utilitky môže byť program PuTTY slúžiaci na vzdialený prístup cez Telnet/SSH.

WAN - Wide area network (wide - široký, area - oblasť, network - sieť) - termín označujúci sieť rozsahu podstatne väčšieho ako LAN, rozsah môže byť napríklad územie štátu alebo väčšieho mesta.

Web (web - pavučina, sieť) - Pod týmto pojmom sa v dnešnej dobe rozumie hlavne webstránka/sústava webstránok, niekedy však aj celý Internet alebo jeho časť. Pozri Sajt/Site.

WWW - World wide web (wide - široký, world - svet, web - sieť, pavučina) - skratka pre celosvetovú sieť - Internet. WWW (prezeranie HTML stránok) je len jedna z viacerých služieb, ktoré poskytuje Internet. Na pomalých sieťach zvykne byť parodovaná ako world wide wait - celosvetové čakanie..