Náboženstvá vo svete

Ľudí vždy fascinoval posmrtný život, zákonitosti prírody, nadprirodzené javy. Preto svoje odpovede na otázku „Prečo je to tak?“ začali hľadať v bytostiach nebeských – bohoch. Každá kultúra, každý kmeň a každá krajina mali svojich bohov. Viera v niektorých pretrvala dodnes, iní zostali zabudnutí.

Na počiatku všetkého bola hmota. Z nej vznikli planéty, hviezdy, prach. Za milióny rokov sa na planéta zvanej Zem začal tvoriť život. Z primitívnych druhov vznikli zložitejšie, až napokon vzišiel z hlbín evolúcie najdokonalejší tvor – človek. Kolobeh života bol nemilosrdný a ako sa ľudia rodili, tak i umierali. Prečo je to tak? Pýtali sa sami seba a hľadali odpoveď. Nakoniec prišli na to, že život, ako i smrť, sú dané od bohov. Takto by sa dalo začať rozprávanie o bohoch.
 
Každá civilizácia má svoje náboženstvo. Či sa jedná o primitívne uctievanie prírodných duchov a zvierat, alebo o zložité učenie dávnovekých mudrcov. Pri sťahovaní obyvateľstva dochádzalo po stáročia k premiešavaniu kultúr, čím zanikli staré, vznikli nové a upravili sa niektoré náboženstvá. Preto pôvodný význam prastarých náboženstiev dnes už nepoznáme.

Náboženstvá sú potrebné. Pomáhajú ľuďom zabudnúť na svoje trápenia, ponúkajú nádej a silu pri ťažkých životných skúškach a v neposlednom rade tvoria vo väčšine prípadov i jadro celej spoločnosti.
 
Zopár z nich:
KresťanstvoIslamHinduizmusBudhizmusKonfucianizmusJudaizmusTaoizmusŠintoizmusDžinizmusSikhizmusStaršie orientálne náboženstvá